Test Audi e-tron GT RS: Posel fascinující budoucnosti

Autor:

Audi e-tron GT RS ukazuje, jak fascinující elektromobilita může být. Čtyřdveřové kupé snoubí emocionální design s extrémně výkonným pohonem a dynamickými jízdními vlastnostmi. Gran turismo budoucnosti značí příchod nové éry. Éry, která mě naprosto odrovnala. Dámy a pánové, vítejte u testu jednoho z nejlepších aut v dějinách.

Ne, nediagnostikovali mi bláznovství a ani mě nekoupilo Audi vilu na Seychelách. Jen jsem konečně prozřel a přijal fakt, že skvělé auto nemusí nutně pohánět spalovací motor. Výborné auto je totiž tvořeno z jednotlivých prvků, které musí fungovat v perfektní harmonii. A e-tron GT RS je přesně takový. Každá jeho součást byla laděna k dokonalosti a dala vzniknout jedinečné ukázce toho, jak dobré elektrické auto může být. Tohle je grand turismo nové éry, turismo elettrico! 

audi-e-tron-gt-rs-33 audi-e-tron-gt-rs-20

Exteriér modelu Audi e-tron GT RS je uměleckým dílem, které vyzařuje nebývalou dynamikou. Každá plocha a každá linie přispívá k perfektně sladěnému celku – od světlometů, vybavených na přání laserovovou technologií, až po velký difuzor a světelnou linku na zádi. Souhrn těchto detailů vytváří skulpturu, kterou vytvaroval samotný vítr. Její tvarové řešení se totiž vyznačuje mimořádnými aerodynamickými kvalitami, což dokládá součinitel aerodynamického odporu vzduchu cx = 0,24. Audi e-tron GT RS se svou nízkou, ladně načrtnutou siluetou připomínající kupé, výraznou, ale ne okázalou přídí, svalnatými boky s vytaženými blatníky vyplněnými koly o rozměru až 21“ a vkusně řešenou zádí poutá pozornost všude, kde se objeví. Lidé na vozidle mohou oči nechat, což umocňovala ještě rudá barva testovacího modelu.

audi-e-tron-gt-rs-1

Také interiér odpovídá klasickým vozům kategorie gran turismo. Sedadla řidiče a spolujezdce ve sportovně nízké poloze odděluje široká středová konzola. Zadní sedadla nabízejí dostatek prostoru i dospělým osobám. Progresivní elegance vnitřního designu umocňuje pokrokový charakter vozu. Můžete si hovět v příplatkových sportovních sedačkách s 18 směry nastavení a budete hledět na přístrojový panel s 12,3palcovým displejem, který může být na přání doplněný průhledovým displejem, standardně dodávaný 10,1palcový infotainment zvládá všechny triky mobilní (indukční nabíjení, podpora Apple CarPlay a Android Auto) a online konektivity (LTE připojení, wi-fi hotspot, online služby, vzdálený přístup) včetně hlasového ovládání, příplatkové 710wattové audio Bang&Olufsen s 16 reproduktory ozvučí jinak tichý interiér. Paradoxně tu chybí další dotykový displej ovládající klimatizaci (ta má samostatný panel s hardware tlačítky) a další kontextové funkce, Audi také nepřebralo koncept Porsche s dalším displejem infotainmentu před spolujezdcem.

audi-e-tron-gt-rs-5 audi-e-tron-gt-rs-12

Co dále chybět nesmí, je dlouhý zástup jízdních asistentů počínaje nouzovým brzděním přes monitorování mrtvých úhlů až po adaptivní tempomat kombinovaný s udržováním jízdy v pruhu. Hodit se bude i asistent efektivní jízdy, který vám bude radit, kdy je rozumné dát nohu z plynu, panoramatický kamerový parkovací asistent nebo systém nočního vidění doplňující výkonné laserové světlomety (už v základu však mají techniku LED Matrix).

Gran turismo je sportovní cestovní automobil s vysokou úrovní jízdní dynamiky pro suverénní překonávání velkých vzdáleností. Tento charakter má i Audi e-tron GT RS. Jeho technika je totiž založená na populárním Porsche Taycan, ve srovnání s ním však má být poklidnější, komfortnější, uvolněnější. To ale neznamená, že bude pomalé… Právě naopak!

audi-e-tron-gt-rs-13

V závislosti na verzi poskytují jeho elektromotory nejvyšší výkon 350 kW/476 koní (GT), resp. 440 kW/598 koní u verze RS. Po dobu dvou sekund RS nabídne až 475 kW a 830 Nm točivého momentu, což z tohoto auta dělá nejvýkonnější sériové Audi všech dob. Přední motor je vždy stejný (175 kW), liší se ten zadní. GT totiž používá pro každou nápravu jeden elektromotor, díky čemuž je efektivně zajištěn pohon všech kol quattro. To je předpokladem pro dynamické sprinty. Stejně důležitý je však dojezd až 487 kilometrů (dle WLTP), který umožňuje sada akumulátorů s využitelnou kapacitou 85 kWh. Elektrická soustava pracující s napětím 800 V je připravena na rychlé nabíjení stejnosměrným proudem o výkonu až 270 kW.

Nutno podotknout, že e-tron GT RS používá synchronní modely, kdež to suv e-tron asynchronní. Důležité je také sdělit, že synchronní motory nejdou tak moc do rekuperace. Můžete si ji ale samozřejmě sami vyvolat páčkami pod volantem či sbírat energii brzděním. Motory komunikují virtuálně. Sílu zadního elektromotoru přenáší na kola dvoustupňová převodovka, kdy první stupeň zajišťuje již slavné brutální zrychlení z místa. Při běžné jízdě se jinak využívá až druhý stupeň. Verze RS vás doslova katapultuje na stokilometrovou rychlost za 3,3 sekundy a vzadu má diferenciál s proměnlivou svorností.

audi-e-tron-gt-rs-16

Také podvozek je podřízen požadavku na vyváženost mezi dynamikou a komfortem. K tomu přispívají vyspělé technologie, mezi něž patří Audi Drive Select, řízení všech kol, adaptivní tlumiče, vzduchové pružiny se třemi komorami, elektrický pohon všech kol a diferenciál s proměnnou svorností. Kola mohou mít průměr ráfku až 21 palců. Brzdové kotouče se dodávají s průměrem až 420 milimetrů – a u RS jsou standardně vyrobeny z keramického materiálu vyztuženého uhlíkovými vlákny.

Za volantem se sedí nízko, ale pohodlně. Velmi kvituji, že Audi ponechalo interiér zcela konvenční, ale přesto jej dostatečně odlišilo od běžných modelů. Může za to zejména středový panel orientovaný na řidiče a široký tunel mezi sedadly. Cítíte se tady jednoduše jako v pořádném gran turismu. Volant skvěle padne do ruky a výhled přes nabubřelou kapotu a nízké prosklení dále podtrhuje atmosféru na palubě. Zpracování je všech prvků je tradičně na perfektní úrovni. Pochválit musím i sedadla, která jsou komfortní a zároveň poskytují adekvátní boční podporu. A věřte, že ji budete potřebovat.

audi-e-tron-gt-rs-15

Testovaný model disponoval vzduchovým podvozkem, který ale stále působil docela tuze. Ne, není tvrdý, ale příjemně tuhý a vzorně kopíruje vozovku. Pokud  byste čekali “vzduchoplavbu” jako v A8, budete zklamání. Tohle je ale GT, které má kombinovat luxus a sportovnost. Podvozek zvládá filtrovat nerovnosti s grácií, ale na těch větších a ostrých si občas bouchne. Jinak v kabině panuje naprosté ticho a od okolního světa jste zcela izolování. Městem se e-tron GT proplétá suverénně.

Je na čase sepnout dynamický režim a zjistit, co se v této bestii skrývá. V dynamickém režimu jsou motory akčnější a lépe reagují na sešlápnutí i odstavení plynu. Plná akcelerace z místa vás nemilosrdně hodí do sedáku a snaží se vytlačit orgány z vašeho těla. Okamžitý nástup výkonu je dech beroucí a GT letí vpřed jako nakopnuté. Zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,3 sekundy je na papíře impozantní, ale způsob, jakým tohle auto mění rychlost v praxi, je neuvěřitelný. Přitom auto díky zadní dvoustupňové převodovce neztrácí elán ani ve vyšších rychlostech, což je u elektromobilů s jedním převodem běžné.

audi-e-tron-gt-rs-24

To, že silný elektromobil jede rychle rovně není nic překvapujícího, je to přirozený aspekt. Tesla Model S 100 jede také jako urvaná, ale mezi ní a tímto Audi je hned několik propastných rozdílů. Jasně, největší je v dílenském zpracování, kdy tato evropská automobilka je na úplně jiném levelu. Je to také ale o chování v zatáčkách. Tesla vždy trpěla na poddimenzované brzdy, které po pár kilometrech rychlé jízdy na okresce zvadly a podvozek také příliš gripu nepobral. To u Audi je to přesný opak.

Ostrý průjezd mých oblíbených serpentýn ukázal, že toto auto má až absurdní grip. Elektrické quattro je navíc 5x rychlejší než jeho mechanická obdoba u spalovacích motorů. Kola se chytnou silnice a pořád drží stopu. Najednou dávají smysl ta sportovně tvarovaná sedadla ve standardu. Zatáčku můžete projet daleko rychleji než s ostrým hatcbackem nebo běžným sportovním vozem. Pomáhá tomu i řiditelná zadní náprava, která zlepšuje agilitu a také příjemně strmé řízení, které reaguje ihned a máte pocit, že jste s autem doopravdy srostli.

audi-e-tron-gt-rs-31

Chcete zmínit váhu. Ano, vůz váží téměř 2,5 tuny, jenže v zatáčkách to nejde cítit. Jediným okamžikem, kdy to pocítíte, je ostré brzdění do zatáčky. Po zatočení se už GT drží stopy jako maniak a poslouchá na slovo. Matně vzpomínám, jestli jsem kdy byl s nějakým autem nahoře rychleji.

Asi tušíte, že hodnoty spotřeby z této jízdy nebudou tak úplně relevantní. Audi e-tron GT RS  si v průměru řeklo o 22 kWh/100 km. Šlo o naprosto klidnou a vyrovnanou jízdu. Kombinovaně s dynamickými nároky to pak dělalo 25,1 kWh/100 km. U elektromobilu záleží na noze daleko více než u spalovacího motoru, nicméně reálný dojezd kolem 350 kilometrů problém není, ani když za to občas vezmete.

audi-e-tron-gt-rs-21

Audi e-tron GT RS na mě udělal opravdu impozantní dojem. Je to elektrické gran turismo budoucnosti v tom nejlepším smyslu. Umí být pohodlné, tiché a zároveň drtivě rychlé a přesné v zatáčkách. Navíc nabízí působivý vzhled a příjemně luxusní a především konvenční interiér bez zbytečných futuristických prvků. Jestli budoucnost vypadá a jezdí takhle, tak prosím, už se jí nebojím. Ať žije turismo elettrico.

audi-e-tron-gt-rs-32

Výroba modelu e-tron GT již začala v továrně Böllinger Höfe v samém srdci Audi v německém Neckarsulmu (na stejné lince vzniká supersport R8) a na českém trhu je v prodeji od druhé poloviny února. Jeho český ceník začíná na částce 2 774 900 Kč za e-tron GT quattro (srovnatelný Taycan 4S je o čtvrt milionu dražší), výkonnější RS e-tron GT pak pořídíte za 3 756 900 Kč. V obou případech je zahrnutá prodloužená záruka na 4 roky/120 000 kilometrů a servisní balíček na 5 let/120 000 kilometrů.

Plusy

– Design
– Moderní technologie
– Kvalitní interiér
– Koncepce ovládání
– Skvělé jízdní vlastnosti
– Dynamika
– Ticho během jízdy

Minusy

– Méně prostoru na zadních sedadlech
– Brzdy by mohly být ostřejší
– Drahé příplatky