Test KIA Niro EV: Velmi normální elektromobil

Autor:

Foto: Electricdrive

V oblasti elektromobility jde o auto, které překvapivě vypadá velmi obvykle. Neusiluje o žádné provokativní vzhledy, nepoužívá žádné extravagantní prvky a celkově působí velmi nenápadně. Přesto však ukrývá několik překvapení,

V rámci mezigeneračního vývoje prošlo vozidlo významnými změnami, zejména co se týče designu exteriéru i interiéru. Vzhled nyní koresponduje s designovým jazykem současného modelu Sportage, přičemž vozidlo je stále poměrně extravagantní, avšak méně než jeho sesterský model Hyundai Kona. Oproti předchozí generaci to představuje výrazný posun a celkový vzhled vozu je velmi atraktivní. Interiér nabízí moderní design s dvojicí obrazovek a pokročilým informačním systémem. Vypadá to skvěle a zpracování je též velmi kvalitní.

kia-niro-ev-2023-20 kia-niro-ev-2023-23

Nový model Niro je postaven na třetí generaci podvozkové platformy značky Kia s označením ‚K‘. Na rozdíl od svého předchůdce je vůz větší a nabízí prostornější interiér. S délkou 4 420 mm, šířkou 1 825 mm a výškou až 1 570 mm se model zařazuje do segmentu středně velkých SUV. Díky rozvoru 2 720 mm a vylepšeným proporcím kabiny poskytuje nové Niro prostorný interiér, včetně štědré nabídky místa v zavazadlovém prostoru. U hybridní verze se zvětšil kufr na 451 litrů (proti předchozím 436 litrům), u modelu Niro EV dosahuje 475 litrů a u plug-in hybridní verze 348 litrů. Kromě rozšíření rozměrů se zvýšila i tažná síla nového modelu Niro. Zatímco hybridní a plug-in hybridní varianty zvládnou brzděný přívěs o hmotnosti až 1 300 kg, elektrická verze EV výrazně posílila a nabízí tažnou kapacitu až 750 kg.

Niro EV zaujme svými jízdními výkony a dojezdem. S motorem o výkonu 150 kW a točivým momentem 255 Nm, který je k dispozici již od nulových otáček, zrychlí z 0 na 100 km/h za pouhých 7,8 s. Akumulátor s kapacitou 64,8 kWh, který lze dobít z 10 na 80 % za pouhých 45 minut na stejnosměrné nabíjecí stanici o výkonu 100 kW, zajišťuje dojezd až 460 km (kombinovaný, podle WLTP); (proti předchozím 455 km), což je vhodné pro dlouhé vzdálenosti.

kia-niro-ev-2023-26

KIA Niro je sice kompaktní vůz, ale přesto nabízí solidní prostor a inteligentně navržený interiér. Sedací pozice je trochu vyšší, než bych si přál, ale sedačky jsou pohodlné, elektricky nastavitelné s pamětí a navíc vyhřívané či odvětrávané. Vůz má výbornou viditelnost a je plný praktických úložných prostorů. Zadní sedadla bez problémů pojmou i dva dospělé.

Pohon Nira EV zajišťuje elektromotor s výkonem 150 kW umístěný nad přední nápravou, kterou pohání. Tento výkonný motor poskytuje vozu vynikající dynamiku, s časem zrychlení na 100 km/h za 7.8 sekundy. Jeho výkon je snadno dostupný, což poskytuje Niru vynikající pružnost a v městských podmínkách si vystačíte i s ECO režimem bez problémů. Přestože má i ECO režim dostatek síly, může se v některých situacích zdát, že nabídka výkonu přesahuje potřeby průměrného řidiče. Tato síla je však užitečná při předjíždění nebo opouštění křižovatek. Jednou z výjimek může být jízda za deště, kdy je třeba s plynem zacházet opatrně, protože přední pneumatiky mají s takovým výkonem někdy potíže a rády se protáčejí.

kia-niro-ev-2023-10

Motor vozidla čerpá energii z baterie umístěné v podlaze a s kapacitou 64,8 kWh. Výrobce slibuje dojezd až 460 kilometrů, což je odvážný odhad, ale silnou stránkou KIA Niro EV je vynikající účinnost. Ve skutečnosti se jedná o jeden z nejefektivnějších elektromobilů na trhu. Podle cyklu WLTP má KIA Niro oficiální spotřebu 15.1 kWh/100 km. Během testovacího týdne ukazoval palubní počítač obtížně uvěřitelných 13.7 kWh/100 km, což odpovídá dojezdu 467 kilometrů v kombinovaném cyklu!

Většinu času jsem jezdil v režimu „Normal“, využíval klimatizaci a prováděl jízdy jak ve městě, tak po okreskách a dálnici. Celková spotřeba byla prostě vynikající. Nejvyšší spotřeba se samozřejmě vyskytla na dálnici, kde se pohybovala mezi 20-21 kWh/100 km, což stále zaručuje dojezd přes 300 kilometrů na jedno nabití při rychlosti 135 km/h. Auto je navíc vybaveno tepelným čerpadlem, což snižuje obavy z dojezdu v zimě.

kia-niro-ev-2023-5 kia-niro-ev-2023-15

Po jízdní stránce nejde o žádné překvapení. Auto vsází na klid a komfort. Podvozek bez problémů zvládá nástrahy našich silnic. Potěší taky dobré odhlučnění. Ani od obtékajícího vzduchu, ani od podvozku se dovnitř nedostávají žádné nepříjemné zvuky a cesta je tak příjemným odpočinkem. Není to auto, které by vás vytáhlo před vstáváním z postele kvůli tomu, abyste se projeli, ale ani to není jeho ambice. Kia Niro chce sloužit především jako ideální nerušivý rodinný společník a to splňuje do puntíku. K tomu pomáhá i zástup moderních pomocníků. Především asistent jízdy v pruzích v kombinaci s adaptivním tempomatem funguji skvěle a na část cesty z vás umějí udělat pouhého pasažéra.

KIA Niro není auto, které by vás chytlo za srdce, ale je to auto, které perfektně slouží svému účelu. Je nenápadné, prostorné, chytře vyřešené a nabízí vynikající dojezd. Na trhu navíc budete těžko hledat elektromobil, který působí tak moc jako normální auto. Pokud hledáte auto, které bude sloužit jako nástroj, zároveň už chcete elektromobil, ale nechcete nic, co do světa křičí „zachraňuji planetu“, KIA Niro EV je skvělá volba.

kia-niro-ev-2023-29 kia-niro-ev-2023-30

KIA Niro EV jsem dobíjel na nově otevřené rychlonabíječce PRE Point s výkonem 75 kW u supermarketu Penny v Králově Dvoře. Tuto síť můžu doporučit zejména kvůli poměru cena/výkon. 

S cenou varianty Hybrid v první úrovni výbavy Comfort, začínající pod hranicí 730 000 korun, je nová generace modelu Niro zcela srovnatelná s obdobně velkými vozy na trhu. Již v základním stupni výbavy ovšem nabízí řadu nadstandardních technologií, jako je centrální středový airbag mezi předními sedadly, kolenní airbag pro řidiče, zadní parkovací senzory s kamerou nebo v případě čistě elektrického pohonu také technologie Vehicle-to-device (V2D). Ta umožňuje přímo z akumulátoru vozu dobíjet i další přístroje jako například elektrokolo, gril, nebo třeba jiný elektromobil jakékoliv značky, přičemž cena modelu Niro ve variantě EV začíná na 1 119 980 korunách.

Ve druhém stupni výbavy s názvem Style si mohou zákazníci kromě pohonu Hybrid či EV zvolit i Plug-in Hybrid, jehož cena startuje na 1 029 980 korunách. Výbava Style zahrnuje mimo jiné přední parkovací senzory, vyhřívaná sedadla a volant, 10.25″ navigaci a stejně velký digitální přístrojový štít nebo funkci V2D i pro využití v interiéru.

kia-niro-ev-2023-7

Vozy v nejvyšší výbavě Premium pak nabízejí kromě prvků nižších stupňů také například Head Up displej, prémiový sound systém Harman Kardon nebo asistenty pro sledování mrtvého úhlu (BCA), pro zabránění kolizím při parkování (PCA) či pro inteligentní parkování s dálkovým ovládáním (RSPA). K vyššímu komfortu jízdy přispějí rovněž sedačky z veganské kůže s ventilací, relaxační sedadlo spolujezdce nebo vyhřívané zadní sedačky.

Kia poskytuje na vůz svou nadstandardní záruku v trvání 7 let nebo do najetí 150 000 km. Tato záruka se samozřejmě vztahuje i na komponenty elektrického a hybridního pohonu, jako jsou elektromotor/y, řídící jednotka elektrického pohonu, palubní nabíječka apod. V rámci záruky je kryta i ztráta kapacity trakčního akumulátoru (70 %  jeho původní hodnoty).

Plusy

– Reálný dojezd
– Vnitřní prostor
– Výbava

Mínusy

– Pomalejší dobíjení