Elektromobily dosáhly 14% podílu na prodejích v EU, v Česku jich jezdí 20,3 tisíc

Autor:

K 30. září 2023 bylo v České republice registrováno 20 323 osobních bateriových elektrických vozidel (BEV kat. M1), vyplývá z aktualizovaných dat na webu Čistá doprava.

Během uplynulých devíti měsíců se jejich počet zvýšil o 45 %, kdy bylo registrováno 6 268 vozidel. Z 20 323 osobních BEV bylo 4 983 vozidel registrováno jako ojetých, tj. 24,5 %, 15 504 vozidel bylo registrováno na firmy, tj. 76,3 %. Téměř 40 % BEV bylo registrováno v Praze (8 053), následují Středočeský (3 784) a Jihomoravský kraj (1 885). Přibližně čtvrtinu letošních registrací evidovala Tesla (1 545), následovala Škoda (1 034) a Volkswagen (717), celkově nejvíc BEV evidovala v registru Škoda (4 008), dále Tesla (3 502) a Volkswagen (2 396).

Celkem bylo v Centrálním registru vozidel evidováno 31 418 BEV: 9 642 kat. L, 20 323 kat. M1, 149 kat. M3, 1 254 kat. N1, 3 kat. N2, 17 kat. N3 a 30 BEV zařazených jako ostatní.

Nejregistrovanější bateriová elektrická vozidla dle kategorie a značky:

– Kategorie L: HECHT (2 822), AKUMOTO (503), SUPER SOCO (477)
– Kategorie M1: ŠKODA (4 008), TESLA (3 502), VOLKSWAGEN (2 396)
– Kategorie M3: SOR (69), ŠKODA (43), SOLARIS (24)
– Kategorie N1: ALKE‘ (143), RENAULT (130), NISSAN (125)
– Kategorie N2: FORD (2), FIAT (1)
– Kategorie N3: VOLVO (9), MERCEDES-BENZ (4), FRAMO (3)

K 30. září 2023 bylo v České republice registrováno 12 527 osobních plug-in hybridních vozidel (PHEV kat. M1). Během uplynulých devíti měsíců se jejich počet zvýšil o 4 142. Nejvíce byla s přibližně pětinovým podílem zastoupena značka Škoda (2 589), před BMW (1 693), Mercedes-Benz (1 592), Volvem (1 152), Hyundai (769) a Mitsubishi (716). Celkem 1 742 osobních PHEV bylo registrováno jako ojetých, tj. 13,9 %, 9 926 vozidel bylo registrováno na firmy, tj. 79,2 %. Téměř 47 % osobních plug-in hybridů bylo registrováno v hl. m. Praze (5 858), následoval kraj Středočeský (1 717), Jihomoravský (918), Moravskoslezský (698), Královéhradecký (462) a další.

Ke stejnému datu bylo v Česku registrováno 25 osobních vozidel s vodíkovým palivovým článkem, během devíti měsíců přibylo 13 vozidel. Z celkového počtu bylo 21 značky Toyota a 4 Hyundai. Celkem 18 vozidel bylo registrováno v hl. m. Praze, tři v Moravskoslezském kraji, dvě ve Středočeském a po jednom v Karlovarském a Ústeckém kraji.

Obrázek 1 Osobní elektrická vozidla kat. M1 s externím dobíjením/plněním v Česku [CDV, stav k 30. září 2023]

Podle aktuálních dat Evropského sdružení výrobců automobilů bylo v zemích Evropské unie v období leden–září letošního roku registrováno více než 1,1 mil. nových osobních BEV (meziroční nárůst o 55 %), které se na celkových registracích podílely 14 %. Nejvíce BEV bylo registrováno v Německu (387 tis.), Francii (205 tis.) a Nizozemsku (85 tis.), nejvyšší tržní podíl si pak BEV držely ve Švédsku (39 %), Finsku (33 %) a Dánsku (33 %). Česká republika skončila v podílu registrací nových osobních bateriových elektrických vozidel mezi zeměmi Evropské unie s 2,8 %, před Slovenskem na předposledním místě – detaily viz interaktivní sestava Registrace nových osobních vozidel v EU na webu Čistá doprava.

Obrázek 2 Vývoj registrací nových osobních elektrických vozidel s externím dobíjením v zemích EU [ACEA, stav k 30. září 2023]

„Z aktuálních evropských dat je zajímavý klesající trend podílu plug-in hybridních vozidel ve prospěch těch bateriových. Zatímco v letech 2020 a 2021 dosahovaly téměř stejných hodnot, v loňském a letošním roce již mají se 14% podílem navrch bateriové elektromobily před těmi plug-in hybridními (7,5 %). Jedním z důvodů může být omezování podpor v některých zemích, ale také postupný pokles cen bateriových elektromobilů (viz např. Tesla), nabídka dostupnějších modelů apod. I přes poměrně zajímavý nárůst bateriových elektromobilů v letošním roce u nás, patří Česká republika jak dlouhodobě, tak v tomto roce, spolu se Slovenskem na chvost mezi zeměmi EU v podílu registrací nových vozidel.

Také proto je zajímavé podívat se na situaci na tzv. sekundárním trhu, protože přibližně čtvrtina elektromobilů v ČR byla registrovaná jako ojetých, tzn. s opakovanou registrací. Zde je nutné podotknout, že z uvedených ojetin přibližně ¾ není starších 3 let, jedná se tedy převážně o zánovní vozidla. Z celkem 4 983 těchto ojetin bylo 43 % registrováno na osoby a 57 % na firmy, nejvíce ojetých vozidel bylo evidováno u značek Tesla (1 039), BMW (905) a Volkswagen (601). U nově registrovaných vozidel je pouze 17 % z nich registrováno na osoby a 83 % na firmy, nejvyšší počet vozidel pouze s jednou registrací evidovala Škoda (3 881), Tesla (2 463) a Volkswagen (1 795). Nejoblíbenější značkou elektromobilů mezi soukromými osobami byla s 968 vozidly Tesla, dále Škoda (510) a BMW (491), mezi firemní klientelou pak Škoda (3 494), Tesla (2 534) a Volkswagen (1 908). Téměř 40 % osobních elektromobilů bylo registrováno v hl. m. Praze,“ uvádí Jindřich Frič, ředitel Centra dopravního výzkumu, v. v. i.

Mezi elektrická vozidla s externím dobíjením/plněním jsou zařazena bateriová elektrická (BEV), kterých bylo v České republice napříč všemi kategoriemi registrováno 31 418, plug-in hybridní (PHEV), 12 527 registrací kategorie M1 a vozidla s vodíkovým palivovým článkem (FCEV), 25 registrací kategorie M1. Celkem tak bylo v České republice registrováno 43 970 elektrických vozidel s externím dobíjením/plněním.

3 Replies to “Autonomní sen se Tesle drolí pod rukama. Starší vozy potřebují víc než jen update”

  1. ddd napsal:

    Ale jeden blok Temelína má elektrický výkon 1000 MW, takže by dovedl utáhnout jen 100 takovýchhle dobíjecích stanic.

    • Jakub napsal:

      Nestrašte, stačí si to umět spočítat. Při výkonu jednoho bloku 1000MW (1GW) je denní výroba 24 GWh (24 000 000kWh). To v přepočtu vychází na cca 120 milionů kilometrů ujetých elektromobilem s mírně nadprůměrnou spotřebou 20kWh/100km (dá se jezdit i za 14). Stejných 120 milionů km ujetých benzínovým vozidlem se spotřebou 7l/100km odpovídá spotřebě kolem 8 milionů litrů benzínu. Tedy jeden blok temelína, pokud by byl využit čistě pro elektromobilitu, vyrobí denně ekvivalent 8 milionů litrů benzínu

      Denní spotřeba benzínu v ČR je ale jen asi milion litrů denně. Tedy i kdyby jsme všechna benzínová auta nahradili elektromobily pokryje to 1/8 výkonu bloku Temelína. U nafty je situace horší, té se spotřebuje o dost víc, cca 2,7 milionů litrů denně. Myslím že se dá bezpečně říct, že jeden jaderný blok by nám v pohodě pokryl v podstatě kompletní elektrifikaci vozového parku. Problémy jsou někde jinde – a to jak zajistit že se 100% výkonu využije – poptávka po nabíjení se totiž v průběhu dne mění. Ale i to má své řešení, zejména ve finanční motivaci (dynamické ceny elektřiny) které umožní nabít levněji pokud mi nevadí že to nebude hned (což často nevadí – pokud auto zaparkuji u nabíječky před domem a odjíždím zítra je mi úplně jedno jestli se nabije hned, a nebo v noci)

      Uvedených 10MW není na nabíjení jednoho vozidla (a i kdyby bylo.. takové vozidlo by se nabilo za pár desítek vteřin.. větší výkon -> rychlejší nabití) ale pro celou instalaci která dokáže vozidel nabíjet přes sto najednou (dle článku)

      • Leoš napsal:

        Máte to špatně.
        Nafty je denní spotřeba cca 17 mil l denně
        Benzínu cca 7 mil. litrů denně
        což by znamenalo cca 3 bloky Temelínu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *