Dvě rodinná SUV ze stejného roku, obě na stejné platformě. Škoda Enyaq ujela přes 100 000 kilometrů, Volkswagen ID.4 ani ne 42 000. Kdo by si podle tachometru vybral Volkswagen, připlatil by si téměř 56 000 korun za vůz, jehož baterie si zachovala menší podíl původní kapacity. A to je na těchto dvou ojetinách možná to nejzajímavější. Mezi pěti elektromobily, u nichž prodejci zveřejnili stav baterie, se ale najdou i jiné pozoruhodné nabídky. Třeba malý Fiat za cenu ojeté Octavie nebo Kia s výkonem 430 kW, která má po více než 54 000 kilometrech podle certifikátu stále 99,9 % původní kapacity.
Dvě auta z roku 2021 a překvapení pod podlahou
Při výběru ojetiny se nám počet najetých kilometrů hodí. Když před sebou máme dva podobně staré vozy, je to jedno z mála čísel, která můžeme okamžitě porovnat. U elektromobilu má ovšem takové srovnání své meze. Tachometr vám neřekne, kolik energie ještě dokáže uložit jeho nejdražší součást. A právě na tom záleží, až se s autem vydáte na cestu, kterou kdysi zvládalo na jedno nabití.
Dobře je to vidět na dvojici koncernových SUV. Škoda Enyaq iV 60 z prosince 2021 má najeto 101 875 kilometrů. Volkswagen ID.4 Pure je jen o tři měsíce starší, přitom za sebou má pouhých 41 910 kilometrů. Oba vozy využívají platformu MEB a u obou je k dispozici certifikát o stavu baterie. Enyaqu podle něj zbývá 93,2 % původní kapacity, zatímco Volkswagenu 91,7 %.
Rozdíl činí jen jeden a půl procentního bodu a také Volkswagen vychází z měření dobře. Pozoruhodné je spíš to, za co si zájemce připlácí. ID.4 stojí přibližně 560 000 Kč, zatímco za Enyaq chce prodejce zhruba 504 000 Kč. U Volkswagenu tedy kupující získá auto s výrazně nižším nájezdem. Škoda ovšem nabízí o něco lépe zachovanou baterii, navíc s větší kapacitou. Pokud rodina vybírá především podle ceny, prostoru a dojezdu, má dobrý důvod prohlédnout si nejdřív vůz se šestimístným údajem na tachometru.
Co vlastně znamená, když má baterie 95 %
V inzerátech se stav trakční baterie obvykle skrývá pod zkratkou SoH, tedy State of Health. Pro kupujícího je podstatné, jakou část kapacity, kterou měla jako nová, ještě dokáže využít. Hodnota 95 % znamená, že baterii zbývá přibližně 95 % původní kapacity. Pokud dva stejné vozy pojedou stejnou trasu za srovnatelných podmínek, dojezd takového ojetého exempláře by se měl novému stále hodně blížit. Při hodnotě kolem 80 % už proti výchozímu stavu schází zhruba pětina kapacity.
Je přitom dobré rozlišovat dva údaje, které bývají hned vedle sebe. Dojezd podle WLTP patří k dané verzi vozu a vychází z homologačního měření. SoH naproti tomu vypovídá o konkrétním autě, které stojí před vámi. Třeba údaj 413 kilometrů u Enyaqu tedy není příslibem, že přesně tak daleko dnes dojede na české dálnici. Je ale užitečný při srovnání s verzí Volkswagenu, která měla už jako nová menší baterii i kratší dojezd.
Mohlo by vás zajímat
Pro přehled jsme vybrali pět nabídek od pěti různých prodejců na inzertním portálu NearCharger. Ten koncem října uváděl více než 1 400 elektromobilů od 66 prodejců a jeho nabídka zahrnovala také vozy z Česka. Podmínkou výběru byla zveřejněná hodnota SoH. Ceny v tabulce patří konkrétním inzerátům k 31. říjnu 2026. Pro české čtenáře jsou přepočtené kurzem z 30. října a zaokrouhlené na tisíce korun.
| Model a prodejce | První registrace | Najeto | Baterie | Dojezd podle WLTP | Výkon | Udávané SoH | Nabídková cena |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fiat 500e 42 kWh, AAA AUTO | 2022 | 44 411 km | 42 kWh | 321 km | 87 kW | 95 % | 365 000 Kč |
| Škoda Enyaq iV 60, TipTop AUTO | 12/2021 | 101 875 km | 62 kWh | 413 km | 132 kW | 93,2 % | 504 000 Kč |
| Volkswagen ID.4 Pure, Summit Motors | 09/2021 | 41 910 km | 55 kWh | 361 km | 109 kW | 91,7 % | 560 000 Kč |
| Tesla Model Y Long Range, EVSTORE.sk | 11/2023 | 67 208 km | 78,1 kWh | 542 km | 378 kW | 95 % | 923 000 Kč |
| Kia EV6 GT 4WD, AUTO-VALAS | 07/2023 | 54 153 km | 77,4 kWh | 424 km | 430 kW | 99,9 % | 926 000 Kč |
Fiat 500e vyjde na 365 000 Kč. Největší smysl dává ve městě
Nejlevnější vůz přehledu má docela jasně danou roli. Třídveřový Fiat 500e se čtyřmi místy bude vyhovovat někomu, kdo ráno dojíždí do práce, odpoledne vyřizuje pochůzky po městě a večer může připojit auto k domácímu nabíjení. V rodině, která už má větší vůz na delší cesty, se jeho rozměry mohou hodit víc než další velký kufr.
Exemplář z roku 2022 má najeto 44 411 kilometrů. Prodejce uvádí 95 % původní kapacity baterie, což je při ceně kolem 365 000 Kč jeho hlavní přednost. Důležité je i to, o kterou verzi pětistovky jde. Tento vůz má baterii s kapacitou 42 kWh a jeho homologovaný dojezd činí 321 kilometrů. Pro běžné městské používání to znamená příjemnou rezervu i pro řidiče, který nebude mít možnost nabíjet každý večer.
Ve výbavě jsou vyhřívaná sedadla, navigace a Apple CarPlay. Fiat tak za peníze srovnatelné s ojetou Octavií nabízí městské auto s nízkým nájezdem a velmi slušným údajem o kondici baterie. Jeho omezení poznáte ještě dřív, než vyjedete. Dozadu se nastupuje přes přední dveře a pátého cestujícího nesvezete vůbec. Kdo pravidelně tráví několik hodin na dálnici, využije lépe některý z větších vozů v přehledu.
Rodinná volba kolem půl milionu. Co nabízí Enyaq a čím odpovídá ID.4
U Škody s více než 100 000 kilometry stojí za pozornost i jiné věci než výsledek testu baterie. Enyaq pochází od prvního majitele, prodejce jej nabízí jako nehavarovaný a za počet najetých kilometrů smluvně ručí. Podle údajů v nabídce zbývaly v době zveřejnění ještě tři roky a dva měsíce záruky na trakční baterii. Kupující tak má vedle certifikátu v ruce i informaci, na jak dlouho se může záruční krytí ještě vztahovat.
Pro rodinu je důležitý velký kufr a prostor v kabině. U verze iV 60 je třeba počítat s menší z baterií, které Enyaq nabízel. I tak má kapacitu 62 kWh a vůz s motorem o výkonu 132 kW měl jako nový dojezd 413 kilometrů podle WLTP. Při ceně přibližně 504 000 Kč mu v této pětici vychází nejlepší poměr mezi požadovanou částkou a doloženým stavem baterie.
Volkswagen za zhruba 560 000 Kč osloví trochu jiného kupujícího. Také pochází od prvního majitele, má servisní knížku a úplnou servisní historii. Za více než pět let ujel necelých 42 000 kilometrů. Pro někoho, kdo hledá málo jeté SUV a chce mít přehled o dosavadní péči, to má svou hodnotu. Z výbavy potěší třeba vyhřívaný volant, který přijde při ranním dojíždění v zimě vhod.
Verze Pure disponuje výkonem 109 kW, baterií s kapacitou 55 kWh a dojezdem 361 kilometrů podle WLTP. Na každodenní cesty do práce je to pořád dost. Při rozhodování mezi oběma vozy ale stojí za to vědět, že s dražším Volkswagenem získáte menší zásobu energie už kvůli samotné velikosti baterie. Rozdíl v její kondici je vedle toho poměrně malý.
Tesla a Kia stojí skoro stejně. Každá ale nabízí něco jiného
Na horním konci přehledu dělí obě auta po přepočtu méně než 3 000 Kč. Tesla Model Y Long Range ovšem dává větší smysl řidiči, který často křižuje Česko po dálnici a několikrát ročně vyráží dál po Evropě. Má pohon všech kol, baterii s kapacitou 78,1 kWh a nejdelší homologovaný dojezd v celé pětici. Hodnota 542 kilometrů dává při plánování delších cest větší rezervu. K tomu se přidává možnost využívat síť nabíjecích stanic Supercharger.
Konkrétní Model Y byl poprvé registrován v listopadu 2023 a ujel 67 208 kilometrů. Prodejce za něj žádá přibližně 923 000 Kč a před předáním zajišťuje servis. Stav baterie vyčíslil na 95 % podle diagnostiky Tesla Toolbox. Jde o vůz z dovozu a protokol z měření v inzerátu chybí. Zvlášť tady se tedy vyplatí požádat o jeho zaslání ještě před cestou na prohlídku.
Silnou stránkou nabídky je zbývající záruka. V době inzerce mělo krytí baterie platit ještě pět let a jeden měsíc, případně do ujetí dalších 124 792 kilometrů, podle toho, která hranice nastane dříve. Po skončení tovární záruky prodejce nabízí vlastní roční záruku. Pro firemního zájemce může být podstatná také uváděná možnost odpočtu DPH.
Za přibližně 926 000 Kč lze sáhnout také po Kii EV6 GT. Ta má pohon všech kol a výkon 430 kW. Číslo, které si u tohoto exempláře zaslouží ještě větší pozornost, je ale 99,9 %. Právě tolik původní kapacity si podle přiloženého certifikátu zachovala baterie s kapacitou 77,4 kWh. Přitom jde o vůz z července 2023, který už najezdil 54 153 kilometrů. Pochází od prvního majitele, má úplnou servisní historii a v době zveřejnění nabídky zbývaly tři roky a devět měsíců záruky na baterii.
Kia zaujme řidiče, který chce za cenu rodinného SUV také výkony sportovního auta. Na rychlých stanicích může využít přednosti 800voltové elektrické soustavy. Při dálničním cestování má ovšem navrch Tesla. Kia má dojezd podle WLTP 424 kilometrů, tedy o 118 kilometrů méně. U výkonné verze GT je navíc třeba v rodinném rozpočtu počítat s vyšší spotřebou a dražšími pneumatikami. Také u Kie prodejce uvádí možnost odpočtu DPH.
Co si vyžádat ještě před cestou na prohlídku
První telefonát s prodejcem má smysl začít docela jednoduchou otázkou. Jak stav baterie zjistil a může vám výsledek poslat? Mezi stručným údajem „baterie 95 %“ a protokolem, ve kterém vidíte datum, konkrétní vůz a způsob měření, je pro kupujícího podstatný rozdíl. Pokud auto žádný doklad nemá, lze si před koupí domluvit nezávislý test, například AVILOO. Výsledný certifikát se může hodit i za několik let, až budete vůz sami prodávat.
Vedle výsledku měření si zjistěte, kolik ze záruky na baterii skutečně zbývá. Častou kombinací je osm let a 160 000 kilometrů. Obě hranice je potřeba posuzovat společně. U auta z roku 2021 mohou do konce záruky zbývat přibližně tři roky, jenže řidič s velkým ročním nájezdem může kilometrový limit vyčerpat podstatně dříve. Přesné podmínky proto ověřte pro konkrétní vůz.
Stejně pečlivě projděte jeho minulost. První majitel, servisní knížka a dohledatelné záznamy o údržbě skládají mnohem užitečnější obrázek než samotná poznámka o původu v inzerátu. Při nákupu v Česku si podle VIN ověřte, odkud auto pochází a zda údaje v dokladech souhlasí s tím, co prodejce nabízí. U dovezeného vozu se vyplatí požádat o podklady předem, zvlášť pokud kvůli prohlídce pojedete přes půl republiky.
A pak je tu nabíjení, které může každodenní soužití s autem ovlivnit víc než několik kilometrů dojezdu navíc. Kdo nabíjí doma, měl by vědět, zda palubní nabíječka zvládne střídavý proud o výkonu 11 kW, nebo maximálně 7,4 kW, a jaký výkon mu doma dovolí elektrická přípojka. Pro pravidelné dálniční cesty je důležitá jiná otázka. Jak rychle vůz doplní energii u stejnosměrné rychlonabíjecí stanice?
Při nákupu na firmu si nechte předem potvrdit také režim DPH. U dvou nejdražších aut v přehledu se v souvislosti s odpočtem uváděla orientační částka kolem 170 000 Kč. Česká firma by měla při porovnávání nabídek vycházet z konkrétní faktury a podmínek obchodu. Samotná cena přepočtená do korun k určení výsledného odpočtu nestačí.
Kolik si připravit a kdy už chtít slevu
Pět vybraných nabídek dává zájemci v Česku představu o tom, mezi jakými auty se při různém rozpočtu může rozhodovat. Městský Fiat se v tomto srovnání vešel přibližně do 365 000 Kč. U rodinného SUV typu Enyaq nebo ID.4 odpovídá orientační cenové rozpětí zhruba 487 000 až 609 000 Kč. U Tesly Model Y Long Range se stejným přepočtem dostáváme přibližně na 853 000 až 974 000 Kč. Jde o vodítko odvozené z inzertních cen, nikoli o průměr všech ojetin prodávaných v Česku.
Při procházení inzerce pomůže jednoduché měřítko. Hodnota SoH nad 90 % obvykle ukazuje na baterii ve velmi dobrém stavu. Rozmezí 85 až 90 % může u ojetého vozu odpovídat běžnému opotřebení. Pokud se výsledek dostane pod 80 %, měl by se úbytek kapacity citelně promítnout do ceny. Pak už má smysl počítat konkrétně. Kolik kilometrů denně skutečně ujedete, kde budete nabíjet a jak velkou rezervu budete potřebovat v zimě?
Mohlo by vás zajímat
Při hledání na inzertním portálu lze vedle ceny a nájezdu filtrovat také podle dojezdu nebo zveřejněného SoH. Právě poslední údaj může výběr zajímavě proměnit. Kdybyste například nastavili pevný strop na 100 000 kilometrů, Enyaq by z výsledků vypadl kvůli pouhým 1 875 kilometrům navíc. Přitom má z obou srovnávaných rodinných SUV větší baterii, lepší naměřenou kondici a stojí téměř o 56 000 Kč méně. To je dobrý důvod dát při výběru ojetého elektromobilu větší váhu protokolu z měření než kulatému číslu na tachometru.














Nejlepší baterie má Kia a Hyundai. Aspoň dle testů provedených v Německu. Je to záhada. Němci si většinou chválí pouze svoje výrobky…