Tesla Model Y se stala nejprodávanějším autem světa

Autor:

Zdroj: Tesla. Foto: Electricdrive

V loňském roce poprvé v historii získal titul nejžádanějšího automobilu světa elektromobil. V roce 2023 se tohoto prvenství dostalo modelu Tesla Model Y, středně velkého rodinného SUV, kterého se loni prodalo přes 1,2 milionu kusů, jak uvádí údaje organizace Jato Dynamics.

Tesla Model Y tak porazila předchozí nejprodávanější auta světa – Toyotu RAV 4 a dlouholetého bestsellera – Toyotu Corolla. Tyto vozy překročily hranici jednoho milionu prodaných kusů za rok.

Tento model Tesla Model Y se stal nejžádanějším automobilem jak v Číně, tak v Evropě. Na evropském kontinentu se prodalo více než čtvrt milionu kusů vozů Tesla Model Y, což bylo o necelých dvacet tisíc více než u druhé Dacie Sandero. V Číně dosáhl roční prodej Tesla Modelu Y čísla 456 000 kusů.

Tesla celosvětově loni dodala zákazníkům 1,8 milionu vozů, což znamená, že Model Y tvoří přibližně dvě třetiny celkové produkce. Také Tesla Model 3 si užívá solidního zájmu. Oproti tomu zbývající dva typy, Model S a Model X, které automobilka nabízela v loňském roce, dohromady dosáhly prodeje kolem třiceti tisíc kusů.