Výkonná nabíjecí stanice ještě nezaručuje krátkou zastávku. Ukázalo to srovnání deseti elektromobilů, které britský magazín Auto Express připojil k nabíječkám s výkonem až 350 kW. Zatímco některá auta zvládla doplnit 60 procentních bodů kapacity baterie přibližně za dvacet minut, jiná potřebovala téměř dvojnásobek času. Ještě výraznější rozdíly se objevily při nabíjení nad 80 procent. V jednom případě trvalo doplnění poslední pětiny baterie hodinu a čtvrt.
Při výběru elektromobilu se pozornost často soustředí na dojezd a nejvyšší nabíjecí výkon. První údaj má naznačit, jak daleko auto ujede, druhý zase slibuje, že případná zastávka nebude příliš dlouhá. Jenže samotná hodnota v kilowattech o skutečném čekání u stojanu vypovídá jen částečně. Záleží totiž také na tom, za jakých podmínek jí automobil dosáhne a především jak dlouho ji dokáže udržet.
Právě to se rozhodla prověřit redakce Auto Express. Do nabíjecího centra společnosti Gridserve v Braintree v anglickém hrabství Essex přivezla deset elektromobilů různých značek, velikostí i cenových kategorií. Vedle dostupného Citroënu ë-C3 nebo Renaultu 5 E-Tech se tak u nabíjecích stojanů objevilo také Porsche Taycan, Tesla Model Y, Volkswagen ID.7 či BYD Seal.
Výsledky ukázaly, že rozdíl mezi jednotlivými vozy nelze vystihnout jediným číslem z technických údajů. Některé modely se k deklarovanému maximu vůbec nepřiblížily, přesto nabídly poměrně svižné nabíjení. Jiné ztrácely především ve chvíli, kdy řidič chtěl pokračovat s téměř plnou baterií.
Každé auto dostalo vlastní stojan. Podmínky ale nebyly ideální
Když nabíjení postupuje pomaleji, než řidič očekává, podezření často padne na stanici. Gridserve však upozorňuje, že omezení může vycházet přímo z připojeného automobilu. Pro potřeby srovnání proto společnost dohlížela na to, aby měl každý vůz k dispozici samostatnou nabíječku schopnou poskytnout výkon až 350 kW.
Dostupný výkon stojanu tak převyšoval udávané maximum všech testovaných aut. O tom, kolik energie bude vůz v daném okamžiku přijímat, následně rozhodoval jeho systém řízení baterie.
Test se uskutečnil při venkovní teplotě přibližně 13 až 14 °C a žádný z elektromobilů neměl před zahájením nabíjení předehřátý akumulátor. Redakce tento postup zvolila proto, že ne všechny zúčastněné modely umožňují předehřev spustit ručně. Vozy tak porovnávala při stejném základním zadání, bez předchozí teplotní přípravy baterie.
To je pro interpretaci výsledků podstatné. Naměřené hodnoty ukazují, co auta předvedla v konkrétních podmínkách s nepředehřátým akumulátorem. Nelze je automaticky považovat za nejlepší výkony, jakých jsou jednotlivé modely schopné dosáhnout.
Také počáteční stav nabití byl podobný, nikoli však totožný. Pohyboval se od 9 do 16 procent. Auto Express proto sledoval dobu potřebnou k navýšení stavu nabití o 60 procentních bodů. Nešlo tedy ve všech případech o často používaný interval od 20 do 80 procent. U Fordu Capri se například měřil posun z 9 na 69 procent, zatímco u Kie EV3 ze 16 na 76 procent.
Mohlo by vás zajímat
Vedle tohoto času redakce zaznamenávala dosažené maximum, dobu jeho udržení, průměrný výkon při nabíjení do 80 procent a následně také čekání při doplňování zbývající kapacity.
Krátká výkonová špička nemusí znamenat rychlé nabíjení
Akumulátor nepřijímá energii po celou dobu stejným tempem. Nabíjecí výkon se mění podle jeho teploty, aktuálního stavu nabití i nastavení řídicího softwaru. Právě tento průběh zachycuje nabíjecí křivka, která může být pro plánování delších cest užitečnější než samotná maximální hodnota.
Důležitá je především teplota samotné baterie, kterou ovlivňuje okolní prostředí i předchozí jízda a případný předehřev. Pro řadu akumulátorů představují příznivé podmínky teploty přibližně mezi 20 a 30 °C, konkrétní požadavky se však mohou lišit. Během nabíjení navíc vzniká teplo a systém musí hlídat, aby články pracovaly v bezpečném režimu.
S rostoucím stavem nabití proto automobil obvykle příkon omezuje. Kdy začne výkon klesat a jak prudký tento pokles bude, záleží na konstrukci baterie i způsobu jejího řízení. Vůz, který na krátkou chvíli ukáže vysoké číslo, tak nemusí celou zastávku zvládnout rychleji než konkurent s nižším, ale déle udržitelným výkonem.
Srovnání v Braintree tuto skutečnost dobře ilustrovalo. Udávaného maxima dosáhly pouze některé vozy. U části ostatních byl odstup poměrně malý, jinde se naměřená špička pohybovala přibližně na dvou třetinách deklarované hodnoty, nebo dokonce ještě níže.
Porsche ujelo konkurenci, Ford a Volkswagen překvapily závěrem
Nejrychlejším autem při doplňování 60 procentních bodů bylo Porsche Taycan. Potřebovalo pouhých 15 minut, přestože ani ono v daných podmínkách nedosáhlo deklarovaného maxima. Místo 320 kW se dostalo na 282 kW, které udrželo po dobu tří minut.
Ještě výmluvnější byl jeho průměrný výkon do 80 procent: 243 kW. Ten výrazně převyšoval i krátkodobá maxima většiny ostatních účastníků. Taycan tak svou rychlost neopíral pouze o krátký výkonový vrchol, ale také o vysoké tempo v širší části nabíjení.
Dobře dopadly rovněž Ford Capri a Volkswagen ID.7. Oba dosáhly udávaného maximálního výkonu a doplnění sledovaných 60 procentních bodů zvládly za 20, respektive 21 minut. Jejich průměr do 80 procent činil 154 a 156 kW.
Zajímavý byl především další průběh. Ford potřeboval na nabití z 80 na 100 procent jen 15 minut, Volkswagen o minutu více. Ve srovnání s ostatními auty šlo o mimořádně krátké časy. Právě v závěrečné fázi totiž někteří soupeři strávili u stojanu podstatně déle než při předchozím doplňování větší části baterie.
Poslední procenta mohou zastávku výrazně protáhnout
Nejnápadnější rozdíl se objevil u Peugeotu E-3008. Doplnění 60 procentních bodů mu zabralo 38 minut, ale na zbývající úsek od 80 do 100 procent potřeboval dalších 74 minut. Řidič, který by trval na plné baterii, by tak čekal více než hodinu jen na její poslední pětinu.
Dlouhý závěr měly také Tesla Model Y a BYD Seal. Tesla se z 80 na 99 procent dostala za 63 minut, BYD za 56 minut. U obou vozů přitom měření skončilo těsně před úplným nabitím, takže uvedené hodnoty nejsou časy do dosažení 100 procent.
Rozdíly byly patrné i mezi menšími elektromobily. Citroën ë-C3 potřeboval na úsek od 80 do 100 procent 47 minut, zatímco Renault 5 E-Tech jej zvládl za 34 minut. Kia EV3 a Toyota bZ4X se vešly pod půl hodiny.
Výsledky tak ukazují, proč je při plánování nabíjecích zastávek důležité sledovat nejen velikost baterie, ale i její chování při vyšším stavu nabití. Rozhodnutí doplnit posledních několik procent může mít na délku cesty větší vliv, než by řidič podle zbývající kapacity očekával.
Porsche Taycan: vysoký výkon udrželo i v průměru
Taycan nastoupil do testu s baterií o uváděné kapacitě 97 kWh a se stavem nabití 14 procent. Výrobce pro testovanou verzi udával nejvyšší nabíjecí výkon 320 kW. V Braintree se Porsche dostalo na 282 kW a na této úrovni vydrželo tři minuty.
Navýšení stavu nabití o 60 procentních bodů zvládlo za 15 minut, což byl nejlepší výsledek celého srovnání. Průměrný výkon do dosažení 80 procent činil 243 kW a potvrdil výrazný náskok před ostatními účastníky.
Úplné srovnání závěrečné fáze však u Porsche chybí. Nabíjení bylo ukončeno při 93 procentech, takže čas pro interval od 80 do 100 procent není k dispozici.
Ford Capri: rychlý začátek i neobvykle svižný závěr
Ford Capri s baterií o uváděné kapacitě 79 kWh začínal na 9 procentech, tedy s nejnižším stavem nabití ze všech testovaných vozů. Deklarovaných 187 kW skutečně dosáhl a maximum udržel po dobu dvou minut.
Doplnění 60 procentních bodů trvalo 20 minut. Průměrný nabíjecí výkon do 80 procent dosáhl 154 kW, takže Capri patřilo k nejrychlejším účastníkům i při pohledu na delší část nabíjení.
Jeho nejsilnější výsledek ale přišel v závěru. Z 80 na 100 procent se dostalo za pouhých 15 minut. Mezi vozy s dokončeným měřením této fáze tak bylo nejrychlejší.
Volkswagen ID.7: vyrovnaný výkon a krátké čekání na plnou baterii
Volkswagen ID.7 přijel s baterií o uváděné kapacitě 86 kWh nabitou na 12 procent. Stejně jako Ford splnil deklarované maximum: nabíjel výkonem 200 kW, který udržel tři minuty.
K navýšení stavu nabití o 60 procentních bodů potřeboval 21 minut. Průměr do 80 procent činil 156 kW, tedy nepatrně více než u Capri. Vzhledem k rozdílným kapacitám baterií a počátečnímu nabití ale nelze samotné minutové rozdíly posuzovat bez dalšího kontextu.
Také Volkswagen předvedl rychlou závěrečnou fázi. Nabití z 80 na 100 procent zabralo 16 minut, pouze o minutu déle než u Fordu.
Renault 5 E-Tech: menší baterie pomohla ke krátké zastávce
Renault 5 E-Tech se do srovnání zapojil s 52kWh baterií a počátečním nabitím 11 procent. Proti udávanému maximu 100 kW dosáhl skutečných 87 kW, které udržel dvě minuty.
Na doplnění 60 procentních bodů potřeboval 26 minut. Časově se tak vyrovnal Toyotě bZ4X a o minutu předstihl Kiu EV3, přestože jeho průměrný výkon do 80 procent činil jen 65 kW. Právě zde je dobře vidět vliv velikosti akumulátoru: stejný procentní přírůstek znamená u menší baterie méně doplněné energie.
Nabíjení z 80 na 100 procent následně trvalo 34 minut. Závěrečná část tedy zabrala více času než předchozí doplnění 60 procentních bodů.
Toyota bZ4X: blízko deklarovanému maximu
Toyota bZ4X měla v přehledu uvedenou baterii o kapacitě 64 kWh a nabíjení zahajovala na 14 procentech. Z výrobcem udávaných 150 kW využila téměř vše: naměřené maximum dosáhlo 147 kW, byť na této úrovni vydržela jednu minutu.
Sledovaný přírůstek 60 procentních bodů zvládla za 26 minut a průměrný výkon při nabíjení do 80 procent činil 96 kW. V absolutních hodnotách tedy nepatřila k nejsilnějším, z hlediska potřebného času však nabídla příznivý výsledek.
Ani dobíjení do plna nepřineslo tak výrazné zdržení jako u některých konkurentů. Přechod z 80 na 100 procent trval 29 minut.
Kia EV3: bez rekordů, ale s dobrým průměrem
Kia EV3 začínala se stavem nabití 16 procent a s baterií o uváděné kapacitě 78 kWh. Její deklarovaný maximální výkon byl 135 kW, přičemž během měření se dostala na 128 kW. Tuto hodnotu držela dvě minuty.
Doplnění 60 procentních bodů zabralo 27 minut a průměr do dosažení 80 procent činil 117 kW. Rozdíl mezi maximálním a průměrným výkonem tak zůstal relativně malý, což je pro délku zastávky příznivé.
Z 80 na 100 procent se Kia nabila za dalších 28 minut. Ani v jedné sledované části tedy nepřekročila půlhodinovou hranici.
Tesla Model Y: výrazný odstup od udávaných 250 kW
Tesla Model Y se testu zúčastnila s baterií o uváděné kapacitě 75 kWh a počátečním nabitím 14 procent. Deklarovaný maximální výkon činil 250 kW, ale s nepředehřátým akumulátorem se v daných podmínkách dostala pouze na 145 kW. Navíc jej udržela jen jednu minutu.
Navýšení stavu nabití o 60 procentních bodů trvalo 30 minut. Průměrný výkon do 80 procent dosáhl 103 kW, tedy téměř stejné hodnoty jako u BYD Seal.
Podstatně méně příznivě dopadlo pokračování směrem k plné baterii. Posun z 80 na 99 procent zabral 63 minut. Model Y tak v tomto měření nepřesvědčil ani dosaženým maximem, ani rychlostí závěrečné fáze. Výsledek se ovšem vztahuje právě k uvedeným podmínkám bez předehřevu.
BYD Seal: slušný průměr, dlouhé dobíjení do 99 procent
BYD Seal nastoupil s 82,5kWh baterií nabitou na 15 procent. Výrobce udával maximální nabíjecí výkon 150 kW, skutečně naměřená špička však činila 123 kW. Na druhou stranu ji vůz udržel pět minut, nejdéle ze všech uvedených maxim v tomto srovnání.
K doplnění 60 procentních bodů potřeboval 32 minut. Průměrný výkon do 80 procent dosáhl 104 kW, což jej zařadilo těsně před Teslu Model Y, ovšem při delším čase sledovaného procentního přírůstku.
Nabíjení nad 80 procent už bylo podstatně pomalejší. Dosažení 99 procent trvalo dalších 56 minut a údaj pro úplné nabití tak chybí. Právě tato část může znamenat výrazné prodloužení zastávky, pokud řidič potřebuje odjíždět s téměř plnou baterií.
Citroën ë-C3: dostupný elektromobil s nižším nabíjecím tempem
Citroën ë-C3 měl nejmenší baterii ve srovnání, s uváděnou kapacitou 44 kWh. Nabíjení zahajoval na 15 procentech. Místo deklarovaných 100 kW dosáhl nejvýše 69 kW, které udržel po dobu tří minut.
Doplnění 60 procentních bodů mu zabralo 34 minut. Průměrný výkon do 80 procent činil 57 kW, nejméně z celé testované desítky. Ani menší množství energie odpovídající sledovanému procentnímu přírůstku tak nestačilo na kratší zastávku.
Na nabití z 80 na 100 procent Citroën potřeboval dalších 47 minut. Podobně jako u několika větších modelů se proto čekání na plný akumulátor výrazně protáhlo.
Peugeot E-3008: maximum téměř splnil, přesto čekal nejdéle
Peugeot E-3008 s baterií o uváděné kapacitě 73 kWh začínal na 16 procentech. Jeho maximální výkon se přitom od deklarované hodnoty příliš nelišil: proti udávaným 130 kW naměřila redakce 123 kW, které vůz držel tři minuty.
Samotná špička však celkovému výsledku nepomohla. Průměrný výkon do 80 procent dosáhl 86 kW a doplnění 60 procentních bodů zabralo 38 minut. Šlo o nejdelší čas v této disciplíně.
Ještě výraznější zdržení přišlo nad hranicí 80 procent. Doplnění zbývající pětiny baterie trvalo 74 minut, tedy hodinu a 14 minut. Peugeot tak názorně ukázal, proč téměř splněné maximum ještě nemusí znamenat rychlé nabíjení jako celek.
Při výběru rozhoduje celý průběh, nejen nejvyšší číslo
Srovnání deseti elektromobilů přineslo několik výrazných výsledků. Porsche Taycan bylo nejrychlejší při doplňování sledované části kapacity a s velkým odstupem vedlo v průměrném výkonu. Ford Capri a Volkswagen ID.7 zase spojily rychlé nabíjení do 80 procent s mimořádně krátkým závěrem do plné baterie.
Současně se ukázalo, že menší odchylka od deklarovaného maxima sama o sobě nezaručuje krátkou zastávku. Peugeot se ke své udávané špičce přiblížil, přesto na doplnění 60 procentních bodů potřeboval nejvíce času. Renault naopak díky menší baterii dosáhl příznivého času i s podstatně nižším průměrným výkonem.
Mohlo by vás zajímat
Při čtení výsledků je proto nutné vnímat kapacitu akumulátoru, počáteční stav nabití i absenci předehřevu. Test neukazuje univerzální pořadí pro všechny situace, ale konkrétní rozdíly za daných podmínek. A ty byly značné: od patnáctiminutového doplnění 60 procentních bodů u Porsche až po více než hodinové čekání na poslední část kapacity u některých soupeřů. Pro řidiče plánujícího dlouhé cesty je právě taková informace podstatně užitečnější než osamocený údaj o maximálním výkonu.













