Česko je stále lídrem v nárůstu registrací elektromobilů

Autor:

Foto: Electricdrive. Zdroj: SDA, ČTK

I po spočítání květnových čísel je Česká republika první v žebříčku zemí Evropské Unie podle procentuálního nárůstu registrací bateriových elektromobilů při srovnání stejných období letoška a loňska.

Úředníci v České republice vydali letos o 111,7 procenta více registračních značek elektromobilům než od ledna do května loňského roku. V Evropské Unii byl přitom průměrný růst o 26,1 procenta.

Přesto ale z hlediska absolutních čísel prodejů nových osobních elektromobilů, stejně jako při porovnání podílu na celkovém trhu, skončila Česká republika až na 19. místě z evropské sedmadvacítky.

Zákazníci si u nás letos převzali do užívání více než 5500 elektromobilů. Ovšem například ve srovnatelně velkém Rakousku to bylo 25 tisíc a v Portugalsku 20 tisíc.

Čisté bateriové elektromobily jsou v současnosti třetím nejžádanějším typem pohonu pro osobní vozy. Na prvním místě už jsou hybridní vozidla bez možnosti externího dobíjení baterie, na druhém pak benzinová auta. Jejich podíl ovšem nadále poměrně rychle klesá, stejně jako u dieselů. Ty tak pozvolna dohánějí auta s pohonem typu plug-in hybrid.

One Reply to “Škoda ukázala svůj nový elektrický vrchol. Peaq je obří SUV se sedmi místy, luxusním interiérem a technikou, jakou značka ještě neměla”

  1. Franta Suchar napsal:

    Nesouhlasím s informací, že nabíjení ze zásuvky 230V je nouzové řešení a nejlepší je nabíjení Walboxem.
    Mám elektromobil 3 roky a 8měsíců, najeto mám skoro 66 000km. Nemám Walbox, nabíjím jenom z nabíječky 230V /6-8-10-12A. Dostal jsem ji k novému autu. Asi 3 x se mi za celou dobu stalo že jsem litoval že doma nemám rychlejší nabíjení(Walbox). Moje obvyklá otázka u stánků s Walboxem např. na Ampéru byla: a od kolika ampér se dá nabíjet? A odpověď “ proškoleného“ personálu… snad kolika maximálně ne. Vysvětlím. Mám FVE 230V 3,10 kWp. (06 2009). proto rád nabíjím malým výkonem abych co nejvíce nabíjení pokryl vlastní výrobou. Takže typicky přes víkend nabíjím a přes týden jezdím do práce. Když to nestačí tak nabíjím přes noc z D27d spotovou ekologickou elektřinou. Ta zásuvka do které je připojena nabíječka elektromobilu je standartní a v garáži už byla před pořízením auta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *