Elektromobily hasit neumíme, přiznali čeští hasiči

Autor:

Foto: Shutterstock. Zdroj: Hasičský záchranný sbor České republiky

Z pohledu bezpečnosti je podle ředitele českých hasičů Vladimíra Vlčka klíčová časná detekce požáru elektromobilu a efektivní odvod dýmu a tepla. Daniel Miklós, náměstek Hasičského záchranného sboru, zdůrazňuje, že požár elektromobilu se odlišuje od hoření benzínového auta. Při hoření bateriového bloku vzniká velmi vysoká teplota a toxický dým. Manipulace s vozidlem je obtížná, a proto je nezbytné potlačit plameny a co nejrychleji odvézt elektrické auto pryč a ponořit ho do vody. „I když ponoření na 48 nebo 72 hodin do vody nemusí zaručit, že tam opět nedojde k reakci,“ dodal náměstek.

Vlček přiznává, že „lze říci, že elektromobily neumíme hasit,“ což platí podle něj i pro hasiče v zahraničí. Vytažení vozidla a jeho ponoření do vody podle něj není pro hasiče efektivní, a proto se zkouší alternativní metody. Sbor v současnosti disponuje pouze jedním speciálním vozidlem na vytažení elektromobilů z garáží a plánuje pořídit další v jednotlivých krajích. Hasiči zatím naštěstí zaznamenali jen několik požárů elektrických aut, ale jsou náročné. K požárům obvykle dochází při dobíjení. Směrnice o bezpečnosti v garážích se tak zaměřuje na detekci, aby se oheň nešířil a nedosáhl extrémních teplot. U největších garáží by měl být zajištěn také odvod tepla a dýmu.

Náměstek Miklós poznamenává, že bezpečnostní standardy se budou lišit u nově budovaných a existujících garáží. „Například v podzemních garážích obchodních center již není mnoho prostoru pro instalaci větších bezpečnostních prvků a to ještě méně v bytových domech,“ uvedl. „Můžeme však diskutovat o tom, že u existujících garáží nebude možné dobíjet elektromobily v celém prostoru. Mohlo by to být například pouze na nejvyšším patře s přímým výjezdem nebo pouze na určitých vyhrazených místech,“ dodal. Přijetí nových opatření však způsobí zvýšení nákladů na výstavbu parkovacích domů. Očekává se, že by to mohlo znamenat až o 70000 korun vyšší cenu jednoho parkovacího místa v komerčních nemovitostech a o třetinu v obytných domech.

One Reply to “Škoda ukázala svůj nový elektrický vrchol. Peaq je obří SUV se sedmi místy, luxusním interiérem a technikou, jakou značka ještě neměla”

  1. Franta Suchar napsal:

    Nesouhlasím s informací, že nabíjení ze zásuvky 230V je nouzové řešení a nejlepší je nabíjení Walboxem.
    Mám elektromobil 3 roky a 8měsíců, najeto mám skoro 66 000km. Nemám Walbox, nabíjím jenom z nabíječky 230V /6-8-10-12A. Dostal jsem ji k novému autu. Asi 3 x se mi za celou dobu stalo že jsem litoval že doma nemám rychlejší nabíjení(Walbox). Moje obvyklá otázka u stánků s Walboxem např. na Ampéru byla: a od kolika ampér se dá nabíjet? A odpověď “ proškoleného“ personálu… snad kolika maximálně ne. Vysvětlím. Mám FVE 230V 3,10 kWp. (06 2009). proto rád nabíjím malým výkonem abych co nejvíce nabíjení pokryl vlastní výrobou. Takže typicky přes víkend nabíjím a přes týden jezdím do práce. Když to nestačí tak nabíjím přes noc z D27d spotovou ekologickou elektřinou. Ta zásuvka do které je připojena nabíječka elektromobilu je standartní a v garáži už byla před pořízením auta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *