Mercedes-Benz využije baterie s pevným elektrolytem do pěti let

Autor:

Foto: Mercedes-Benz. Zdroj: Mercedes-Benz, ČTK

Automobilka Mercedes-Benz v současné době plánuje nasazení baterií s pevným elektrolytem do svých sériově vyráběných elektromobilů ještě před koncem tohoto desetiletí. V rozhovoru listu Automobilwoche to uvedl šéf vývoje německé prémiové značky Marcus Schafer.

Baterie, které Mercedes vyvíjí společně s americkou společností Factorial Energy mají mít v porovnání s v současnosti používanými bateriemi typu Li-On obdobné velikosti až o čtvrtinu delší dojezd. Tedy například vůz, který má oficiální dojezd v režimu WLTP 480 kilometrů, by s takovou baterií mohl dokázat ujet bez dobíjecí zastávky rovných 600 kilometrů.

Kromě toho bude takové baterie možné rychleji nabíjet, rovněž jsou odolnější vůči riziku požáru. Mercedes-Benz v současné době testuje prototypovou baterii v běžném provozu v modelu EQS. Podobné baterie budou zabudovány také v prototypech koncernu Stellantis, s nímž Factorial Energy rovněž spolupracuje.

Obdobným tempem jako značka s třícípou hvězdou v oblasti vývoje baterií se vydaly také další velké automobilové koncerny. Například Volkswagen má partnerství s QuantumScape, BMW zase se společností Solid Power.

One Reply to “Škoda ukázala svůj nový elektrický vrchol. Peaq je obří SUV se sedmi místy, luxusním interiérem a technikou, jakou značka ještě neměla”

  1. Franta Suchar napsal:

    Nesouhlasím s informací, že nabíjení ze zásuvky 230V je nouzové řešení a nejlepší je nabíjení Walboxem.
    Mám elektromobil 3 roky a 8měsíců, najeto mám skoro 66 000km. Nemám Walbox, nabíjím jenom z nabíječky 230V /6-8-10-12A. Dostal jsem ji k novému autu. Asi 3 x se mi za celou dobu stalo že jsem litoval že doma nemám rychlejší nabíjení(Walbox). Moje obvyklá otázka u stánků s Walboxem např. na Ampéru byla: a od kolika ampér se dá nabíjet? A odpověď “ proškoleného“ personálu… snad kolika maximálně ne. Vysvětlím. Mám FVE 230V 3,10 kWp. (06 2009). proto rád nabíjím malým výkonem abych co nejvíce nabíjení pokryl vlastní výrobou. Takže typicky přes víkend nabíjím a přes týden jezdím do práce. Když to nestačí tak nabíjím přes noc z D27d spotovou ekologickou elektřinou. Ta zásuvka do které je připojena nabíječka elektromobilu je standartní a v garáži už byla před pořízením auta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *