Ceny nových elektromobilů neklesají ani zdaleka tak rychle, jak by bylo potřeba a pro řadu lidí je to zásadní argument, proč setrvávají u spalovacích vozů. Proč to ale nevyřešit tak, jak se to u nás řeší už léta? Když je nové auto drahé, koupíme ho z bazaru. Je to vůbec bezpečné? Jak drahý čekat servis, kolik bude stát výměna baterie a vyplatí se vůbec ještě elektromobil, když ceny energií rostou?
Jako ukázkový kousek pro podobné téma jsem si vytáhl ojetý Renault ZOE, který mi zapůjčila MotoTechna. Důvodů bylo několik. Aktuálně je to jeden z nejdostupnějších (ojetých) elektromobilů a svého času trhal rekordy prodejnosti. Je tak rozšířený a dobře se dohledávají data o jeho provozu. No a náš konkrétní fešák ani ne za tři roky a 41 tisíc kilometrů už ztratil téměř 400.000 ze své původní hodnoty. Vypadá to tedy na ideální cestu k elektromobilu.

Hned z kraje bych rád uvedl, že se rozhodně nebudu snažit všechny přesvědčit, že baterie jsou cesta. Byť mám elektromobily rád, zatím nejsem přesvědčený, že je to ideální volba pro každého. Následujícími řádky bych ale rád pomohl těm, co hledají „ojetou baterku“, ale mají strach, co je bude čekat. Pro ostatní to třeba bude aspoň zajímavý vhled do jiného světa.
Teď už ale k autu. Renault Zoe je první masově úspěšný bateriový model od Renaultu. Automobilka ale rozhodla o jeho ukončení. Na jeho místo brzy přijde znovuzrozená legenda – Renault R5. Průkopnické ZOE má ale na svém krku statisíce prodejů a Renault s ním dokonce zkoušel i zajímavé prodejní inovace. Na některých trzích se dalo auto koupit „bez baterie“, za kterou poté zákazníci platili měsíční poplatek. Ten byl ve výši asi 3.000 korun a výrazně to snížilo pořizovací cenu.
Vykutálení němečtí majitelé ale zjistili, že automobilka nemá právní oporu v jeho vymáhání a po pár splátkách přestali platit. Stala se z toho tak obří díra na peníze a celý projekt byl ukončen. Škoda, další zajímavý nápad, který ztroskotal na lidské vyčůranosti. I díky němu se ale ZOE dlouho drželo mezi nejprodávanějšími elektromobily na světě. Já měl jeho druhou generaci s baterií o kapacitě 52 kWh a maximálním výkonem 100kW/245 Nm – což byl vrchol nabídky. To je porce, která pro necelých 1.5 tuny vážící auto naprosto dostačuje, ba možná i přesahuje potřeby běžného uživatele. Především kvůli hbitým reakcím elektromotoru je tohle auto v reálném světě o poznání živější, než co naznačují papírové údaje. A samotný fakt, že jde především o městské auto, dělá z elektrického pohonu ideální řešení. Pružnost, kultivovanost, nemusíte řešit, jak dlouhá je vaše cesta, nemusíte řešit časté starty, ani stání v kolonách, neotravuje vás řazení. Do města je malý elektromobil skutečně vynikající záležitost.

Velikostí je ZOE plus mínus jako Clio a plus mínus tak i jezdí. Není to zrovna vzrůšo, ale podobná auta si kupují lidé, které auta jako taková nezajímají. Shánějí prostě dopravní prostředek a to ZOE splňuje. Podvozek se snaží doručit takový komfort, jaký mu jednoduchá konstrukce jen dovoluje a víceméně se mu to daří. Tu a tam přeci jen působí malinko tužším dojmem a na krátkých nerovnostech si občas zadupe do kabiny. To je způsobené kombinací vyšší váhy a vysoké stavby karoserie. V takovém případě je zkrátka výrobce nucen použít tužší tlumiče, aby auto v zatáčkách nepůsobilo jako metronom. Ani nízké těžiště tady není samo spásné. Stále ale jde o auto, které je při denní soužití příjemné a ničím neruší.
Na jedno dobití by mělo auto zvládnout něco přes 380 kilometrů. Plně nabité auto hlásilo dojezd 319 kilometrů a to pro potřeby nákupní tašky bohatě stačí. ZOE umí udělat radost taky spotřebou. Během testu se pohybovaly teploty jen těsně nad nulou, po městě se mi ale dařilo jezdit kolem 12 kWh/100 km, v průměru celého týdne jsem se i s dálnicemi bezpečně udržel po patnácti. Potěší přítomnost palubní nabíječky o výkonu 22 kW – to je společně s Porsche Taycan nejlepší hodnota na trhu. Díky tomu jste schopni auto dobít i doma asi za 3.5 hodiny. Navíc díky relativně malé baterce nepotřebuje extra silnou nabíjecí stanici. I nejrozšířenější 50 kW stojany zvládnou ZOE nabít něž vám skončí obědová pauza, nebo než uděláte velký týdenní nákup.

O exteriéru by asi nikdo neřekl, že jde o atraktivní auto, uvnitř je ale vlastně úplně normální a svůj bateriový původ nijak neprodává. Interiér mě překvapil kvalitními materiály a především vynikajícím zpracováním. Nájezd 41 tisíc není nic extra, ale stále tu nic nevykazovalo nejmenší známky používání a ani pod nátlakem se od nikud neozývaly žádné zvuky. Ani k ergonomii nemám žádné zásadní výtky. Jak tepelný komfort tak média můžete ovládat velkými fyzickými čudlíky, zbytek ovládání vcucl velký dotykový displej. Ten má krásné zobrazení (i podle dnešních standardů), infotainment, který na něm běhá, se tu a tam trhá, ale je použitelný a jeho vertikální orientace mi přijde lepší řešení, než běžnější „ležaté“ obrazovky. Samozřejmě podporuje Apple CarPlay, budete ale potřebovat kabel.
Rozhodně bych ale ocenil loketní opěrku a taky výrazně nižší posaz. Obecně sezení pro mě byla výzva, protože v ZOE prakticky neexistuje ideální poloha – alespoň ne pro mě. Volant má tak zvláštní sklon, že se mi zkrátka nepodařilo nastavit sedadlo tak, abych ho měl ideálně v rukou.

Vzadu je místa asi tolik, kolik u auta s délkou 4 metry očekáváte. Pro děti bez problému, pro dospělého jen na omezeně dlouhou dobu. Není to úplně mínus, tak to u takových aut prostě je. Tady je ale navíc kvůli baterii vyšší podlaha, kolena vám tak trčí směrem do stropu. Kufr má 380 litrů. To je až pozoruhodně mnoho, ale část vám budou zabírat neustále kabely, protože pod přední kapotou se už místo pro přepravu nákladu nenašlo.
Pojďme ale na ty zajímavější věci – co vás tady bude kolik stát. Běžný servis je vlastně naprosto jednoduchý. Jendou za dva roky výměna kabinového filtru a brzdové kapaliny a to je víceméně vše. Motor jako takový je bezúdržbový, ale kvůli konstrukci, kterou Renault využívá, je doporučeno jednou za nějakých 50.000 kilometrů nechat vysát prach z uhlíků – s tím pomůže autorizovaný servis, v žádném případě to nedělejte doma. Spotřební materiál je pak za hubičku. Kotouče jsou asi za 600, ale jelikož většinu práce odedře rekuperace, můžou vám na autě vydržet klidně čtvrt milionu kilometrů. Destičky jsou pak za nějakých pět stovek, tlumič kolem tisícovky, rameno asi za sedm set. Oproti spalovacímu auto vám odpadá starost o oleje, filtry, vstřikovače, turbo, startér, převodovku …
Co ale ta baterka? Teď myslím trakční baterii, ne 12V, kterou najdete i v elektromobilech. To je obecně největší strašák a taky se kolem ní šíří nejvíc bludů. Abych zjistil, jak to je, navštívil jsem autorizovaný servis, který mi sdělil, že cena nové baterie je – posaďte se – 612.700 s DPH bez práce. Tento 326 kilogramů vážící díl se vždy mění kus za kus a starou baterii se servis nechá. Teoreticky se dají vyměnit jen poškozené moduly, ale tohle je informace, kterou jsem dostal.

Tak a máme strašení běžného spotřebitele za sebou. Ale když jsme řekli to „A“, je potřeba říct i „B“. Baterie je sice absurdně drahá, je ale docela velká šance, že ji hned tak – jestli vůbec – nebudete potřebovat. Renault prodal kolem 400.000 kusů ZOE a vedl si statistiku stavu baterií – se sběrem dat mu hodně pomohly i ony vzpomínané pronájmy. Z těch vyšlo, že při průměrném ročním nájezdu 10-15 tisíc km mají auta po pěti letech v průměru degradaci 5%. Po deseti letech se degradace pohybovala kolem deseti. Aktuálně se taky ukazuje, že současná generace baterií by mohla při správném používání přežít i 25 let. Jenže statistika pro jednotlivce nemá žádný význam. Pokud chytnete auto po někom, kdo se k baterii neuměl chovat, může být její životnost významně kratší. Typicky je pro baterie nejhorší, když ji nabijete na 100 % a auto necháte stát – nejhůř na mrazu nebo v extrémním horku. Po nabití do plna by se mělo auto dát co nejdřív do pohybu. Pokud před sebou nemáte dlouhou cestu, je ideální držet se na obligátních 80 %.
Tohle samé platí i o spalovacích autech. Když ho chytnete po někom, kdo mu od studena pravidelně dával napít, nedochlazoval, nebo neměnil olej, bude po něm dřív, než uvidí sto tisíc. Naštěstí u elektromobilu existuje poměrně snadná ochrana. Přes port OBD II lze načíst stav baterie klidně do chytrého telefonu a můžete tak zkontrolovat napětí na každém článku zvlášť. Relativně bezpečně tak hned při nákupu víte, kolik života v sobě baterka ještě má.

Pokud jsme řekli „A“ i „B“, dovolím si přidat ještě „C“. Baterie totiž reálně cenu přes 600 tisíc nemá. To je jen cena, kterou si automobilka určila za díl. Důvod, proč je cena tak šílená, je poměrně jednoduchý. Tradiční výrobci totiž prodávají auta s velice nízkou marží a vydělávají na následném servisu. Jenže u elektromobilu je servisu potřeba výrazně méně a automobilky si nemůžou dovolit přijít o tak výhodný business, a vše se tak budou snažit nahnat uměle vyhnanými cenami.
Řada výrobců má také dlouholeté smlouvy na odběr dílů, které už třeba ani nebudou potřebovat. A tady máte cestu, kde se chtějí hojit. Abych podpořil svojí hypotézu, nemusím jít daleko. Podívejte se na Teslu. Ta nikdy spalovací auta neprodávala, nemá žádné podobné kontrakty a vůbec nepočítala s tím, že bude vydělávat na poprodejním servisu. Auta tak prodávají s vysokou marží a jakmile zákazník odjede ze showroomu, víceméně tím pro ně cesta za výdělkem končí. A to je vidět i na ceně baterie. Když totiž budete chtít baterie Tesly Model 3 Long Range, která je o 50 % větší než v ZOE, naúčtují vám za ni Američané 240.000. Pořád hodně? Ano, ALE. Pokud se budete k autu chovat jak máte, nebude mít výrobní vadu, klesne její kapacita pod 70 % až po nějakých 400.000 kilometrech. A pokud bude tohle váš jediný servis za takovou porci kilometrů, vlastně to není tak zlé.
Jednou v ze velkých výhod elektromobilů byl levný provoz. Jenže po „aktualizaci“ cen to už není tak jasné vítězství. Ceníky jsou dostupné na stránkách poskytovatelů energií, ale v průměru se AC nabíjení pohybuje kolem 9 korun za kWh, rychlé DC dobíjení kolem 13 a superrychlé DC leze až ke dvaceti korunám. Při spotřebě ZOE to vychází asi na 1.5 koruny za kilometr při DC dobíjení, doma se dostanete asi na polovinu. Provoz je tak stále o něco levnější, už to ale není o parník – především při současném poklesu ceny ropy. Nicméně i ceny elektřiny se vrací na původní hladinu, dá se očekávat, že dřív nebo později (spíš později) zlevní i stojany.
Elektromobilita stále skýtá jistá úskalí a v současné době rozhodně není na takové úrovni, aby mohla globálně nahradit veškerý provoz. Minimálně u městských aut ale dává smysl stále víc a pokud jste se doteď báli ojetého elektromobilu, můžete vidět, že to vlastně takový hazard není.
Plusy
– Slušný dojezd
– Cena náhradních dílů
– Jezdí fajn
Mínusy
– Drahá baterie
– Vyšší podlaha


Hezká pohádka na dobrou noc….
ESG?
A jak to tedy je, jste předpokládám odborník na baterie a elektroauta
50-ti litrová nádrž s naftou váží asi 60 kg.
Kdybychom chtěli uložit do LiIon baterie stejné množství energie, vážila by 1,3 tuny.
O ceně ani nemluvím.
To se CATL bude muset hodně snažit…
Množství energie v naftě vypovídá o dost smutné (a dávno známé) neefektivitě spalovacích motorů. Protože v 50litrech nafty je cca 500kWh energie. Ale samozřejmě na samotnou jízdu jí spalovací auto využije mnohem méně. Takže z ní využije 35-40% takže využije v lepším případě z 500kWh pouze 200kWh. V kontextu toho, že průměrný nájezd OA v Evropě je někde kolem 50km denně, je mantra 1000km nájezdu dost mimo, ale pokud bychom na ní trvali, tak dle aktuálního vývoje lze očekávat baterie o kapacitě 200kWh někdy po roce 2030 i když vzhledem k rychlosti nabíjení a normálnímu používání EV asi nikdy taková kapacita u běžného OA nutná nebude.
Bohužel, získávání energie z tepla spalování čehokoliv je vždy těžce ztrátové – obelstít Carnotův cyklus se zatím nikomu nepodařilo. Ale používat to jako argument o nehospodárnosti je trochu mimo. Energie uložená ve fosilních palivech je totiž řádově levnější, než elektrická energie nacpaná do baterie a vyrobená z čehokoli, často i z fosilních paliv.
50 litrů nádrž je přibližně 500 kwh energie. Na to ujede nafťák cca 1 000 km. Na stejné množství energie ujede elektromobil 2 500 – 3000 km.
Je to pouze otázka času.
Je to tak
Tak technicky vzato pokud si odvezu třeba přebytečných 30kWh, tak mam na cca 10 hodin provozu 3kW bitcoin mineru. A je mi jedno, že pojede jen 10 hodin denně, pokud je to zdarma….. Zvrácenej svět.
Nosiť si domov 30kwh každý den, zodpovedá cca 170 km na EV. Za rok je to cca 250 pracovnych dní, za rok to znamena degradáciu batérie o ďalších cca 40000 km, + cca 20000 najazdených. Nikto normálny nebude svoje EV používať ako power banku.
To je mozne a i pravdive, ale podle elektrohujeru baterie prezije auto 😀 …. A nikde neni receno, ze to auto cele platil. POZOR – pokud zvazim dotace, klidne baterii zlikviduji. Sveho casu u nas takto vychazela dacia spring po dotacich tak, ze se vyplatilo vyndat baterii a pouzit ji k fve a v aute nechat bydlet slepice. Treba to maji ve Svedsku stejne a kazdej pracujici chudak prispiva ze svych dani temhle smejdum na auta.
Degradace baterií je otázka chemie a degradace v čase. Nabíjení a vybíjení s dobrou BMS spíš baterii udržuje v dobré kondici. Dnešním LFP bateriím ani nevadí nabíjení do 100%
Je víc než pravděpodobné, že na cestě z laboratoře do reálného provozu se objeví ještě nejeden problém.
Mimochodem, délka dojezdu není jediný faktor ke kterému nutno přihlížet. 50 L nafty natankuju, zaplatím a jedu dál za 5 minut. Kolik trvá nabíjení nové zázračné baterie? Kolik nabíjecích míst je potřeba aby se nahradila jedna benzinová pumpa s osmi stojany když se vezme v potaz doba nabíjení/doba tankování?
pokud řešíte rychlost nabíjení, je jisté, že o elektromobilech nic nevíte. Totéž platí o dojezdu.
Kdyby jste o tom něco věděl, věděl by jste, že potřebujete vědět, kde budete nabíjet na ježdění kolem komína. V práci je to ideální a proto to Švédské řešení.
Kolik GW elektráren se musí v EU postavit, když se přejde jen na elektřinu.
Autem se nejezdí jen do práce ale i dlouhé pracovní cesty. Takže stanice určitě pokud chtěji přejít úplně a nemluvě pak o nákladní dopravě. Pokud vezmeme v úvahu VODÍK tak zase kolik GW elektráren se pro jeho výrobu musí postavit.
Tak že větrníky a solar je malinko málo – geotermální vrt 10-20km v plenkách v USA.
Fůzní reaktor v plenkách ve Francii. Můj odhad je ne rok2050 ale 2100.
Na plný přechod. Spalováky se budou muset nechat déle jinak to nepůjde.
Nejde spoléhat na technologie které zatím nefungují.
Věřím, že pak Číňani vyrobí i tyto baterie do současných vozů TESLA. Musk stále slibuje ale Tesla už nemá léta žádnou novou technologii a naprosto s bateriemi zaostává. tak to pak KONEČNĚ budu s vozem Tesla rád jezdit. Ono dojezd současné prakticky nové TESLA Y na dálnici je katastrofických cca 300 km navíc při jízdě POMALU tedy 120 km/hod.
Tyhle zprávy jsou na internetu přinejmenším jednou za měsíc. A pořád nic…
Ide aj o to, že cez den sú prebytky zelenej elektriny. Týmto spôsobom by sa zužitkovali a nenastávala by situácia záporných cien elektriny. Teoreticky v prípade spotových cien, by firmy poskytujúce zdarna nabíjanie EV zamestnancov cez den, by na tom získali.
Nosiť si domov 30kwh každý den, zodpovedá cca 170 km na EV. Za rok je to cca 250 pracovnych dní, za rok to znamena degradáciu batérie o ďalších cca 40000 km, + cca 20000 najazdených. Nikto normálny nebude svoje EV používať ako power banku.
CATL a BYD prinesú nove typy bateriek a to na 1200V a 1500V
BYD ide v UK Stavať svoje výkonné nabíjačky na 1500V
V počte cez 1600 ks nove nabijacky nová výstavba do roku 2029
Baterky v aute budú nove druhý
Baterky teraz montovane technologia na 400V baterky je zla volba v autách budu za 3 roky historickou chybou ako chyba motory 3 válce HTP
Tusk se šel oběsit….
Elektromobilitě držím palce, ale už to trvá nějak moc dlouho 🙁
Pavel
Nabíjení v práci zdarma od 1. července rozděluje lidi na dva tábory
Je to jen statistika aby stát zjistil kde zvýšit daně
Stát tímto zjišťuje kolik lidí tankuje ve firmě a neplatí daně.
Já také tankuju elektřinu ve firmě s dovolením majitele a je to velmi výhodné.
Veřejné nabíjení je nehorázně drahé
Nebudu psát konkretní ceny.
Jednoduše jezdím (nabíjím) zdarma protože to co firmě vydělám tak na elektřině je to zanedbatelná částka
Naopak pokud bych měl dobíjet u ČEZ nebo EON tak se nedoplatím.
Po zdražení u nabíjecích stanic je tam vždy volno (také tam nenabíjím)
nejprve je uvedeno osvobozeni od dane a pak do toho michaji elektrinu zdarma, ono to neni zdarma, jenom tam neni dan z prijmu
Jděte už s těmi bateriofágy k čertu! 🙂